Skip to main content

Spakowanie torby do szpitala to jeden z ważniejszych elementów przygotowania do narodzin dziecka. Warto mieć ją pod ręką już na kilka tygodni przed terminem porodu, ponieważ dziecko może urodzić się wcześniej, niż to przewidywał lekarz. Co powinna zawierać wyprawka do szpitala dla mamy i noworodka? I jak to zrobić, aby była praktyczna i wygodna, i aby niczego nie zabrakło zaraz po porodzie?

Jaką torbę do szpitala wybrać?

Torba czy walizka – to pytanie, które zadaje sobie każda kobieta w ciąży. Są panie, które wolą wygodną walizkę na kółkach, inne preferują dwie małe torby – jedną z rzeczami na czas porodu, drugą na pierwsze dni w szpitalu, albo jedna z rzeczami dla siebie, a drugą – dla dziecka. Nie jest to tak naprawdę istotne, ale warto pamiętać, że na oddziale nie ma zbyt wiele miejsca. Ważne, aby zawartość torby mieściła najważniejsze rzeczy potrzebne na czas porodu i zaraz po nim. Potem to, czego brakuje, zawsze można donieść – po zakończeniu pandemii pacjentkę i noworodka można bowiem odwiedzać bez ograniczeń.

Rzeczy dla mamy do porodu

W wyprawce do szpitala, na samym wierzchu, powinny znaleźć się rzeczy, których kobieta użyje w czasie porodu. Warto zacząć od książeczki ciążowej, dokumentów i wyników badań – to papiery, które będziesz musiała pokazać na izbie przyjęć. Kolejne na liście rzeczy są ubrania do porodu – najlepiej specjalna koszula jednorazowa lub stary, duży t-shirt męża – po urodzeniu dziecka będzie nadawał się do wyrzucenia. Na sali porodowej przydadzą się też klapki, skarpetki, słuchawki i ładowarka do telefonu. W czasie porodu, który może trwać kilka godzin, warto mieć przy sobie energetyczne przekąski, np. orzechy czy batoniki oraz kilka butelek wody niegazowanej.

Druga grupa rzeczy, które muszą znaleźć się w torbie do szpitala są rzeczy dla mamy i dziecka potrzebne po porodzie. Kobieta potrzebować będzie czystą koszulę, a najlepiej dwie, z rozpinanym dekoltem umożliwiającym karmienie piersią. Przydadzą się biustonosz do karmienia oraz bielizna jednorazowa, czyli przewiewne majtki. Niektóre szpitale zalecają, aby kobieta nie nosiła na oddziale bielizny, aby zapewniać uszkodzonym nieraz okolicom intymnym dostęp powietrza. Oprócz koszuli, warto mieć przy sobie skarpetki oraz sweter, jeśli wymaga tego pora roku.

W pierwszych dniach po porodzie ogromna role odgrywa kobieca kosmetyczka. Oprócz podstawowych przyborów toaletowych, jak szczoteczka do zębów, dezodorant czy szczotka do włosów, powinny znaleźć się w niej naturalne kosmetyki do higieny intymnej, papierowe ręczniki, które są bardziej higieniczne niż zwykłe materiałowe oraz podkłady porodowe na odchody – dowiedz się, czy twój szpital zapewnia je, czy musisz mieć własne. Przydadzą się też wkładki laktacyjne do biustonosza.

Wyprawka dla dziecka do szpitala

Wśród rzeczy dla dziecka najważniejsze są ubranka na pobyt w szpitalu. Większość placówek zapewnia wyprawki dla noworodka, ale zwykle mamy wolą mieć własne. Zabierz ze sobą kilka kaftaników i śpioszki, pajacyki, rękawiczki niedrapki, niezbędne w pierwszych dobach życia dziecka, lekką czapeczkę. Niektóre świeżo upieczone mamy radzą, aby rzeczy dla siebie i dziecka pakować w komplety (np. kaftanik, śpioszki) i wkładać je do plastikowych torebek strunowych, co gwarantuje czystość i porządek w walizce. Możesz spakować też do torby kocyk lub skorzystać ze szpitalnego rożka – większość oddziałów noworodkowych owija w nie nowo narodzone niemowlaki.

Oprócz ubranek podstawą są pieluchy. Na wszelki wypadek sprawdź, czy dostaniesz na oddziale jednorazowe pieluchy, mokre chusteczki do przemywania pupy noworodka oraz pieluszki tetrowe, które przydadzą się do wszystkiego – od przykrycia malca, po przetarcie mu buzi. Jeśli placówka ich nie zapewnia, spakuj te wszystkie rzeczy do torby do szpitala. Nie bierz ze sobą tylko kosmetyków dla dziecka – żelu do mycia czy oliwki. Obecnie położne nie myją dzieci w szpitalu, aby jak najdłużej pozostawiać na ich skórze cenną dla zdrowia maź płodową. Wśród akcesoriów dla noworodka nie powinien znaleźć się smoczek – specjaliści odradzają podawanie go, zanim dziecko nie nauczy się ssać piersi.

Rzeczy na wyjście ze szpitala

Prawdopodobnie rzeczy, w których przejechałaś na porodówkę, zostaną w szpitalnej przechowalni lub zabierze je twój partner. Poproś, aby przywiózł je z powrotem, gdy będziesz wychodzić ze szpitala – mimo że urodziłaś dziecko, będziesz mieć jeszcze duży brzuszek, więc wygodniej ci będzie w ciążowych ubraniach. Przed porodem zostaw też w domu przygotowane rzeczy na wyjście ze szpitala dla dziecka – fotelik samochodowy, tzw. kołyska, śpiworek lub kombinezon, jeśli urodziłaś jesienią lub zimą.

Paulina Iwanek

p.iwanek
Paulina Iwanek