Szczepienia to jedno z najwybitniejszych osiągnięć współczesnej medycyny. Stanowią ważny element ochrony i profilaktyki, zwłaszcza wśród dzieci. Opracowanie skutecznych szczepionek doprowadziło do zmniejszenia ilości zachorowań na wiele chorób zakaźnych. Z tego powodu szczepienia powinny stanowić priorytet w opiece nad dzieckiem.
Szczepienia obowiązkowe
Każde dziecko urodzone i mieszkające w Polsce lub takie, które przebywa w niej dłużej niż 3 miesiące, jest objęte Programem Szczepień Ochronnych. W Polsce szczepienia obowiązkowe są bezpłatne i wymagane, także dla ukraińskich obywateli.
W polskim kalendarzu szczepień obowiązkowych znajdują się szczepionki przeciw: wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, gruźlicy, poliomyelitis, błonicy, krztuścowi, tężcowi, odrze, śwince, różyczce i zakażeniom Haemophilus influenzae typu B (Hib). W odróżnieniu od ukraińskiego kalendarza szczepień, wśród bezpłatnych szczepionek znajdują się również te przeciw pneumokokom i rotawirusom.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Szczepienia zalecane
W kalendarzu znajdują się również szczepienia, które nie są w Polsce obowiązkowe, ale są zalecane. To szczepionki przeciw chorobom, które występują często wśród małych dzieci lub które charakteryzują się groźnymi powikłaniami, czyli przeciwko:
- inwazyjnej chorobie meningokokowej,
- ospie wietrznej (darmowa dla dzieci uczęszczających do żłobków lub klubików)
- HPV (darmowa dla dzieci w wieku 12-13 lat)
- wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (WZW A)
- grypie sezonowej
- odkleszczowemu zapaleniu mózgu
Szczepienia zalecane w większości są w Polsce płatne.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Czym są szczepionki skojarzone?
Wśród obowiązkowych szczepień dla dzieci znajduje się grupa szczepionek tzw. 4w1, 5w1 lub 6w1. To szczepionki skojarzone, czyli wieloskładnikowe, które za pomocą tylko jednego wkłucia chronią przed kilkoma chorobami. Szczepionki te są zalecane szczególnie małym dzieciom, bo ograniczają liczbę wkłuć, która jest dla niemowlęcia nieprzyjemnym doświadczeniem.
Szczepionki 4w1 chronią przeciw: błonicy, tężcowi, krztuścowi i poliomyelitis. Szczepionki 5w1 chronią dodatkowo przeciw Haemophilus inftuenzae typu b (Hib), a szczepionki 6w1 – dodatkowo przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (HBV).
Jak zaszczepić dziecko w Polsce?
Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do naszego kraju po 24 lutego 2022 i przebywają tu legalnie, mają w Polsce prawo do bezpłatnej publicznej opieki zdrowotnej. Jeśli chcesz zaszczepić swoje dziecko, zapisz je do przychodni współpracującej z Narodowym Funduszem Zdrowia i zgłoś się z nim do lekarza pierwszego kontaktu.
Podczas wizyty, pokaż ukraińską kartę szczepień swojego dziecka, a jeśli jej nie masz, powiedz pediatrze, jakie szczepionki otrzymało przed przyjazdem do Polski. Specjalista stworzy indywidualny program szczepień dla Twojego malca: zdecyduje, jakich szczepień brakuje, które należy powtórzyć itd.
Przed każdym szczepieniem dziecko będzie kwalifikowane do zabiegu, tzn. pediatra zbada je i sprawdzi, czy nie przechodzi jakiejś infekcji, która byłaby przeciwwskazaniem do szczepienia. Szczepionki podaje się wyłącznie zdrowym dzieciom, aby zminimalizować ryzyka wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP).