Skip to main content

Małe dzieci mają słabsza odporność, dlatego częściej łapią wirusy i bakterie. Szczególnie narażone na choroby są maluchy, które mają częsty kontakt z rówieśnikami w żłobku lub przedszkolu i nie przestrzegają zasad higieny: korzystają często z tych samych kubeczków, bawią się kaszląc i kichając na siebie nawzajem. Większość chorób wieku dziecięcego przenosi się drogą kropelkową, czyli na brudnych dłoniach, zabawkach lub przez wirusy znajdujące się wydychanym powietrzu.

Co dziecko może przynieść z przedszkola?

Najczęstsze choroby, którymi zarażają się wzajemnie dzieci to infekcje, takie jak przeziębienie czy grypa. Wirusy wywołujące te choroby szaleją głównie w okresie jesienno-zimowym i potrafią zdziesiątkować całe grupy. Kolejna grupa przedszkolnych dolegliwości to choroby zakaźne wieku dziecięcego. Na wiele z nich istnieją szczepienia, dlatego zdarzają się coraz rzadziej, ale niektóre powracają z powodu rezygnacji niektórych rodziców ze szczepień. Lekarze zalecają, aby dzieci, które są najbardziej narażone na choroby zakaźne, były szczepione zgodnie z kalendarzem. Wiele chorób zakaźnych wieku dziecięcego jest uważana za łagodne, jednak ich powikłania, takie jak odwodnienie przy rotawirusie czy zapalenie płuc po ospie mogą okazać się groźne.

Najczęstsze choroby zakaźne wieku dziecięcego

  • Ospa wietrzna – szczyt zachorowań przypada na luty i marzec. Okres wylęgania wirusa ospy to 17-21 dni, choroba jest zaraźliwa na dobę przed pojawieniem się pęcherzyków aż do czasu zejścia strupków. Objawy ospy to niewielkie pęcherzyki wypełnione płynem surowiczym, które pojawiają się na całym ciele i są bardzo swędzące. Pęcherzyki zamieniają się w strupy i po ok. 2-3 tygodniach odpadają. W czasie choroby występuje wysoka gorączka, brak apetytu. Szczepienie przeciwko ospie nie jest obowiązkowe, jednak jest refundowane dzieciom, które uczęszczają do żłobka, chociaż wiatrówka jest też częsta u dzieci w wieku szkolnym.
  • Rotawirus – choroba zakaźna wywołana przez wirusa. Jest jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji małych dzieci, ponieważ prowadzi do odwodnienia, które może zagrażać życiu dziecka. Okres wylęgania tego bardzo zaraźliwego wirusa to 1-3 dni. Objawy infekcji rotawirusowej to biegunka, wodniste stolce, wymioty i bóle brzucha. Często chorobie towarzyszy gorączka, osłabienie i złe samopoczucie. Szczepienie na rotawirusy od niedawna znajduje się w kalendarzu szczepień obowiązkowych.
  • Bostonka – wirusowa choroba zakaźna, częsta jesienią i wiosną. Najczęściej chorują głównie dzieci w wieku przedszkolnym. Okres jej wylęgania to 3-4 dni. Objawem choroby bostońskiej jest pęcherzykowata wysypka zamieniająca się w owrzodzenia, która pojawia się najpierw na błonach śluzowych jamy ustnej oraz na gardle, potem na dłoniach i stopach. Wysypce towarzyszy gorączka, złe samopoczucie i nudności.
  • Odra – choroba wirusowa, która w Polsce niemal nie występuje, dzięki szczepieniom – pojawia się jednak w Ukrainie. Okres wylęgania odry to 9-11 dni. Na początku choroby dziecko ma wysoką gorączkę, suchy kaszel i objawy zapalenia gardła oraz spojówek spojówek. Po 3-4 dniach na błonie śluzowej policzków występują białe plamki z czerwoną obwódką, potem stopniowo od góry, na całym ciele pojawia się charakterystyczna wysypka: grube plamy, złuszczające się pod koniec infekcji. Chorobie towarzyszy wysoka temperatura, możliwe są powikłania: zapalenie mózgu, płuc, oskrzeli, krtani.
  • Różyczka – wyeliminowana dzięki szczepieniom. Nie jest groźna dla dziecka, a jedynie dla kobiet w ciąży. Okres wylęgania to 14 do 21 dni – osoba chora zaraża przez 7 dni przed i po pojawieniu się wysypki, która jest bladoróżowa, drobna i zlewająca się. Plamki są widoczne za uszami, potem wysypka pojawia się na twarzy i tułowiu oraz na kończynach. Różyczce towarzyszy podwyższona temperatura i powiększenie węzłów chłonnych. Wysypka nie powoduje świądu.
  • Świnka – rzadka z powodu obowiązkowej szczepionki. Świnka to zapalenie ślinianek przyusznych. Okres jej wylęgania to 14-21 dni, ale zarazić się można na 9 dni przed i po wystąpieniu objawów. Dziecko chore na świnkę ma gorączkę, nudności i bolesny, silny obrzęk za uszami. Świnka powoduje powikłania, ponieważ wirus atakuje inne narządy, m.in. tarczycę, jajniki oraz jądra. Dlatego świnka, choć jest chorobą łagodną, może być niebezpieczna dla chłopców.
  • Krztusiec – choroba zakaźna wywoływana bakterią, wyeliminowana dzięki szczepieniom, ale ostatnio powraca, zwłaszcza u dorosłych. Przypomina infekcje układu oddechowego – objawia się suchym kaszlem i podwyższoną temperaturą. Potem pojawiają się duszności i napady kaszlu z odkrztuszaniem lepkiej wydzieliny. Okres wylęgania trwa od 3-4 dni do 2 tygodni, ale pacjent zaraża, do czasu aż ustanie kaszel. Chorobę leczy się antybiotykiem.
  • Szkarlatyna – choroba bakteryjna, przypominająca anginę. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Pierwsze objawy to zaczerwienie i ostry ból gardła oraz wysoka temperatura. Pojawia się wysypka: drobna i zlewająca się, widoczne na piersiach i szyi, która potem rozprzestrzenia się po całym ciele, w zgięciach łokci i kolan i na twarzy (bez trójkąta między nosem, ustami i brodą). Po kilku dniach język dziecka robi się „malinowy” – pojawiają się na nim czerwone grudki. Okres wylęgania: 1 do 5 dni od zakażenia.
Paulina Iwanek

p.iwanek
Paulina Iwanek