Czas oczekiwania na dziecko to jeden z piękniejszych, ale i najtrudniejszych okresów w życiu kobiety, a to za sprawą dolegliwości ciążowych. Te najbardziej uciążliwe, jak mdłości, zmęczenie czy zgaga, są jednocześnie najbardziej charakterystycznymi objawami tego stanu. Zobacz, w którym trymestrze pojawiają się problemy ciążowe, jaka jest ich przyczyna i jak sobie z nimi radzić.
Skąd się biorą nieprzyjemne objawy ciąży?
Ich główną przyczyną są hormony ciążowe, produkowane przez organizm w reakcji na zapłodnienie. Progesteron, estrogeny podtrzymują ciążę i wspomagają rozwój płodu. Ale hormony działają nie tylko na nienarodzone dziecko – wpływają również na organizm kobiety, co objawia się nieprzyjemnymi, ale bardzo charakterystycznymi objawami, takimi jak nudności czy zgaga, tkliwość piersi, skurcze łydek, hemoroidy i wiele innych.
Problemy ciążowe typowe dla poszczególnych trymestrów
Każdy etap ciąży charakteryzuje się innymi objawami. W pierwszym trymestrze ciąży przyszła mama odczuwa poranne mdłości, ogromną senność i zmęczenie. Ten pierwszy objaw wywołany jest hormonem beta hCG, który produkowany jest w pierwszych dniach po zapłodnieniu. Służy on podtrzymaniu ciąży, ale jednocześnie odpowiada za nudności i wymioty. Zmęczenie na początku ciąży wywołana jest gwałtownym wzrostem progesteronu, który umożliwia zagnieżdżenie się jaja w macicy i prawidłowy przebieg ciąży.
Drugi trymestr to czas, kiedy poziom beta hCG spada, dlatego większość kobiet przestaje odczuwać mdłości. Pojawiają się za to inne problemy: progesteron spowalnia prace jelit, wywołując zaparcia i wzdęcia. Typowe w tym czasie są również zawroty głowy i zachcianki ciążowe.
W trzecim trymestrze coraz większa macica uciska na pęcherz, powodując częste oddawanie moczu oraz żołądek – wywołując zgagę. Zmiana środka ciężkości i nienaturalna postawa ciała jest powodem bólu pleców. Przez gorsze ukrwienie dolnych partii ciała, niektórym kobietom dokuczają hemoroidy i skurcze łydek. Duży brzuszek pod koniec ciąży utrudnia sen, mimo ciągłego zmęczenia w ciąży spowodowanego większą masą ciała i trudnościami w poruszaniu się.
Sposoby na problemy ciążowe
Jest wiele naturalnych sposobów oraz preparatów, które zmniejszają nieprzyjemne objawy najczęstszych dolegliwości w ciąży i są bezpieczne dla dziecka. To nie wszystko: w aptekach znaleźć można również preparaty przeznaczone na inne problemy zdrowotne mogące występować przez całą ciążę, jak infekcje i związane z nimi katar oraz gorączka czy biegunka.
- Wymioty – od wieków skutecznym sposobem na tę najczęstszą dolegliwość jest imbir. W pierwszych tygodniach ciąży lepiej nie rozstawać się z cukierkami lub herbatnikami imbirowymi. Można też pić napar z imbiru i cytryny, której kwaśny smak zmniejsza nudności. Aby uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości warto jeść mniej, ale częściej i zawsze mieć przy sobie jakąś przekąskę.
- Zgaga – palenie w przełyku to jedno z typowych dolegliwości ciążowych w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży. Powoduje go cofanie się treści żołądkowej do przełyku. Wśród domowych sposobów na zgagę w ciąży znajduje się jedzenie migdałów lub picie mleka. Pomaga również picie roztworu sody oczyszczonej. Ale istnieją również specjalne leki, które neutralizują kwasy żołądkowe i są bezpieczne dla nienarodzonego dziecka.
- Zaparcia – jeśli jesteś w ciąży, możesz mieć problemy z wypróżnianiem. Sposobem na nie jest picie dużej ilości wody i jedzenie pokarmów bogatych w błonnik, np. chleb pełnoziarnisty. Prawidłowa ilość płynów zmiękcza stolec, a błonnik – usprawnia pracę jelit. Pomocne w leczeniu zaparć w ciąży mogą okazać się śliwki oraz siemię lniane.
- Obrzęki – są wynikiem długotrwałego stania i siedzenia, ale także normalnym gromadzeniem się płynów w organizmie kobiety. Aby uniknąć spuchniętych stóp, trzeba odpoczywać w pozycji leżącej, być aktywną fizycznie i pić dużo wody. Jeśli obrzęki nie ustępują, a w badaniach pojawia się białko w moczu, zgłoś się do lekarza. Istnieje bowiem ryzyko stanu przedrzucawkowego.
- Hemoroidy – występują częściej u kobiet ciężarnych cierpiących na zaparcia, dlatego w zapobieganiu im również sprawdzają się produkty bogate w błonnik. Gdy jednak hemoroidy już się pojawią, pomogą nasiadówki w naparze z kory dębu lub rumianku. Czasem trzeba sięgnąć po leki z apteki, np. czopki lub maści na hemoroidy, które są skuteczne i bezpieczne dla dziecka.
- Ból pleców – jest najczęstszy w trzecim trymestrze ciąży. Sposobem na niego jest aktywność fizyczna, nie tylko w ostatnich miesiącach ciąży. Dokuczliwy ból warto skonsultować z fizjoterapeutą, który pomoże w dobraniu ćwiczeń lub zastosuje specjalne taśmy (kinesiotaping). Doskonałym sposobem są też masaże wykonane przez specjalistę.
- Bezsenność – pojawia się najczęściej wtedy, gdy duży brzuszek i inne dolegliwości ciążowe utrudniające zaśnięcie. W takiej sytuacji warto zadbać o jak najlepsze warunki do spania: należy wietrzyć sypialnię, kupić poduszkę ciążową, która pomaga przyjąć wygodną pozycję do snu, wyciszać się przed snem, stosować aromaterapię.
- Biegunka – wśród wielu problemów trawiennych kobiet w ciąży jest biegunka. Może być wywołana zmianami hormonalnymi wpływającymi na układ pokarmowy, ale również wirusami. Najczęściej winne są rotawirusy, które wprawdzie są najgroźniejsze dla małych dzieci, ale nie omijają i dorosłych. W czasie biegunki, która może prowadzić do odwodnienia, najważniejsze jest picie odpowiedniej ilości płynów oraz lekkostrawna dieta.
- Katar i kaszel – to typowe objawy infekcji. Ciężarne maja słabszą odporność, dlatego często chorują, niestety – nie wolno im przyjmować wielu środków na przeziębienie. Bezpieczną opcją są dla nich preparaty naturalne, oparte na wyciągach z roślin, takich jak maliny, porost islandzki, prawoślaz.
- Gorączka – wysoka temperatura jest niebezpieczna dla dziecka, dlatego trzeba ją obniżać. Skutecznym i bezpiecznym lekiem jest paracetamol.